1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Akıllı Lens Tedavisi Nedir? Başlıca 9 Avantajı

Akıllı Lens Tedavisi Nedir? Başlıca 9 Avantajı
Akıllı Lens Tedavisi Nedir
+ - 0

Akıllı lens tedavisi nedir yazımızla karşınızdayız. Göz hastanesi ya da göz merkezinde uygulanan ve kataraktı bulunan hastalara ameliyat sırasında çok odaklı lens takılması işlemine akıllı lens tedavisi adı verilmektedir. Bu yöntem ile hastaların ameliyat sonrasındaki gözlük ihtiyaçları ortadan kalkmaktadır. Gözlük takmak istemeyen, 40 yaşını aşmış lazer işlemine uygun yapıda bulunmayan ve uzak ile yakını görme problemi olan kişilerin, akıllı mercek yerleştirilen erken katarakt ameliyatı sayesinde bu problemleri ortadan kalkmaktadır.

Önerilen Yazı
Bilgisayarı Yedekleme ve Geri Yükleme (1 Dakikada Öğren)

Akıllı lens ameliyatlarında fakoemülsifikasyon yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde gözler farklı günlerde ortalama 10 dakika kadar süren bir işlemden geçmektedir. Öncelikle uygulama yapılacak olan göz anestezik bir damla ile uyuşturulmaktadır. Böylelikle hastaların işlem sırasında hiçbir ağrıyla acı hissetmemesi sağlanmaktadır. Bayıltma, hastanede yatma ya da genel anestezi gibi bir durum söz konusu değildir.

Ameliyatta gözün içinde yer alan lens yuvasına çok odaklı göz mercekleri takılmaktadır. Sonrasında göz bandajlanarak hastalar taburcu edilmektedir. 1 gece bandajlı kalan gözden ertesi gün bu bandaj çıkarılmaktadır. Akabinde hastalar aynı gün görmeye başlamaktadır. Takip eden birkaç gün içinde ise aynı işlem diğer göze de uygulanarak tedavi sona erdirilmektedir.

Akıllı Lens Tedavisi Nedir? Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir 

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Akıllı lens tedavisi nedir sorusunun yanında ameliyat süreci de merak ediliyor. Akıllı lens ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken hususlar önem teşkil etmektedir. İlk olarak reçete edilen göz damlası düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. 1 hafta yüzüstü pozisyonda yatılmamalıdır. Ameliyatlı göz 5 gün boyunca su ile temas ettirilmekten kaçınılmalıdır. 2 günün sonunda rutin iş hayatlarına dönebilen hastaların ilk kontrolü hekim tarafından yapılmalı, rutin kontroller ise 1 ay ve 6 ay sonrasında olacak şekilde devam ettirilmelidir.

Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?

Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?
Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?

Hipermetrop, miyop ve astigmat gibi göz sorunlarının dışında katarakt problemi yaşayan hastalara sağlıklı bir şekilde görebilme imkanı tanıyan akıllı lenslerin birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde ele alınabilir:

  1. Uzman bir göz hekimi tarafından hastanın problemi ve yaşı gibi unsurlar değerlendirildikten sonra tedaviye karar verilmektedir. Akıllı lens tedavisine karar veren hastalar akıllı lens operasyonu esnasında hiçbir ağrı, sızı ya da acı hissi yaşamamaktadır.
  2. Yaklaşık 10 dakika kadar kısa sürede tamamlanan bir operasyon olması kişileri zaman yönünden tasarruf ettirmektedir.
  3. Ameliyatta takılan göz içi merceklerin ömür boyu kullanılabilmesi hastaya büyük fayda sağlamaktadır.
  4. Akıllı lens tedavisinden sonra hastalar göz numaralarında herhangi bir ilerleme yaşamamaktadır.
  5. Tedavi ile birlikte pek çok mesafe gözlük kullanmaya gerek kalmadan net olarak görülebilmektedir.
  6. Tedaviden sonra kişiler bir daha katarakt gibi bir problem ile karşı karşıya kalmamaktadır.
  7. Lazer tedavisi ile düzelmeyecek kadar ileri derecede problem yaşayan kişilere uygulanabilmesi yönüyle avantajlıdır.
  8. Ameliyattan sonra hastaların görme kalitesi ciddi oranda artış göstermektedir.
  9. Göz içi mercek operasyonu olarak da tabir edilen akıllı lens uygulaması, hastanede yatışı gerektirmemektedir.

Böylece akıllı lens tedavisi nedir sorusunu detaylı bir şekilde açıklamış olduk. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın

İlginizi çekebilir: Bilgisayarı Yedekleme ve Geri Yükleme (1 Dakikada Öğren)

Yorum Yap