1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

DLL Dosyası Eksik Hatası Çözümü! DLL Dosyaları Listesi!

DLL Dosyası Eksik Hatası Çözümü! DLL Dosyaları Listesi!
+ - 0

Son zamanlarda internet üzerindeki yoğunlaşmalarla DLL dosyası eksik hatası ile daha çok karşılaşılmaktadır. Evden çalışma, uzaktan eğitim gibi durumlar arttıkça bilgisayar ve program konusunda da yoğunluk artış göstermektedir. Özellikle de eğitim amaçlı olarak EBA, oyun oynayanlar için ise bazı oyunlarda karşılaşılan bir sorun olarak bilinmektedir. Bunun çözümü ise oldukça basittir.

DLL Nedir?

İlk olarak DLL nedir? Ve ne işe yarar gibi soruların yanıtının bilinmesi gerekmektedir. Aynı anda birden çok program tarafından kullanılmakta olan kod ve veri içeren bir kitaplıktır. Bir DLL kullanılması halinde bir program ayrı bileşenler ile modüler haline gelmektedir. Bu modülün yüklenmesi durumunda her bir modül de çalışma zamanında aynı programda kullanılmaktadır. Ayrıca güncelleştirmeleri konusunda da programın diğer modülleri etkilenmeden bu yapılabilir.

Bazı değişiklikler DLL’ye yalıtıldığı için tüm programı yeniden oluşturmak ve yüklemek gereksiz olacaktır çünkü buna gerek yoktur.

DLL Dosyası Eksik Hatası ve DLL Dosyaları

DLL olarak uygulanmakta olan bazı dosyalar şu şekilde açıklanmaktadır: Activex Denetimleri Dosyaları, takvimden bir tarih seçmenize imkan sağlayan bir takvim denetimi olarak görev görür. Denetim Masası Dosyaları, Denetim masasında bulunan bir öğe olarak cpl dosyasıdır. Her öğe kendi içinde özel DLL’dir. Aygıt Sürücüsü Dosyaları, bir yazıcıda yazdırma işlemlerini kontrol etmekte olan bir yazıcı sürücüsüdür.

DLL Dosyaları Listesi Nedir?

Sisteminizde kurulu olan işletim sisteminin kaç bit olduğu önemlidir. Yani eğer 32 bitse sadece 32 bit, 64 bitse de hem 32 hem de 64 bit kullanmanız gerekmektedir. Sistemin bit sürümünü öğrenmek için de bilgisayara sağ tıklayıp özellikler bölümünü incelemelisiniz. Buradan işletim türünüzü görebilirsiniz. DLL dosyaları listesi içinde ilk olarak VCRuntime 140.dll dosyası işletim sisteminin uyumlu çalışmasını sağlamaktadır.

MSVCR100.DLL ise oyun ve program yüklemeleriniz kolaylıkla yüklenmektedir. OpenCL.DLL dosyası da bir diğer dosya olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dosya bazı sistemlerde olmadığı için hata verebilmektedir. O yüzden önemlidir. DLL dosyası eksik hatası ile karşı karşıya kaldığınız zaman belirtilenler dahilinde sorunu kendiniz de çözebilirsiniz.

Yorum Yap