1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar Listelendi


+ - 0

Günümüzün vazgeçilmezi haline gelen cep telefonlarını kullanmayan yok diyebiliriz. Ancak bu aletin radyasyon yayması nedeni ile sağlık açısından iyi olmadığını biliyoruz. Hal böyle olurken en çok radyasyon yayan telefonlar listelendi.

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar Listelendi

Bildiğimiz üzere radyasyon, yalnızca insanlar için değil hayvanlar için de büyük bir tehlike. Maalesef ki günümüzde elimizden düşürmediğimiz telefonlar da beraberinde belirli radyasyon yaymaktalar. Tabi ki de her telefon markası aynı radyasyonu yayacak diye bir şey yok. Bu durumda konu hakkında yeni bir araştırma yapıldı ve en çok radyasyon yayan telefonlar baştan aşağı listelendi.

Bilmeyenler için: Telefonlardan alınan radyasyonu vücut tarafından alınma oranına SAR denmekte. Böylelikle SAR oranı fazla olan telefon markaları insan sağlığına oldukça fazla olumsuz etki yaratmakta. Bizim sizden tavsiyemiz, yeni bir cep telefonu alacaksanız SAR değerine bakmadan almayın. Bu değer için verilen sınır 1,6 W/kg / 2,0 W/kg arası olmakta.

En Çok Radyasyon Yayan Telefon Markaları Sizlerle!

telefonda radyasyon var mı

Yukarıdaki listede en yüksek SAR değeri alan Motorola Edge, neredeyse limiti geçmiş durumda. Aynı zamanda 2. sırada 1.59 W/Kg SAR oranı ile ZTE Axon 11 5G olduğunu görmekteyiz. Daha sonra sırasıyla; OnePlus 6T, Sony Xperia XA2 Plus, Google Pixel 3XL, Google Pixel 4a, Oppo Reno5 5G, Sony Xperia XZ1 Compact, Google Pixel 3 ve OnePlus 6 bulunmakta.

Neredeyse hepsi maksimum SAR değerine ulaşmış sayılacak kadar yakın. Sizin, listelenen bu telefon modellerini alırken 2 kere düşüneceğinizden eminim. Peki ya sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Değerli görüşlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Yorum Yap