1. Ana Sayfa
  2. Oyun

FIFA 23 Sistem Gereksinimleri

FIFA 23 Sistem Gereksinimleri
+ - 0

FIFA 23 Sistem Gereksinimleri

İlk kez piyasaya sürüldüğü 1993 yılındaki FIFA 94 oyunundan bu yana her sezon başında güncel kadrolarla yeni bir oyun çıkaran Electronic Arts’ın efsane oyunu FIFA 23 son oyunu ile karşımıza çıkıyor. Gelecek yıl bu tarihlerde EA Sports FC ismiyle piyasalarda yer alacak olan FIFA serisi, yaklaşık 30 yıllık bir serüvenin sonuna geliyor. FIFA 23 sistem gereksinimleri incelemesi yapmadan önce oyundaki bazı yeniliklerle başlayalım.

Kadın Futbolu Ligleri

Önceki FIFA oyunlarında da gösteri maçı tarzında kadın futbolu seçeneği mevcutken, FIFA 23 kadın futbolunu daha profesyonel bir şekilde sunuyor. İngiltere Kadın Futbol Ligi ve Fransa Kadın Futbol Ligi’nin tüm takımları ve oyuncularıyla oynanabilir olduğu oyunda, FIFA 23 Kadınlar Dünya Kupası oynamaya da imkan sağlıyor. Tabii ki erkek futbol liglerinde ve kupalarında da kadın hakemleri sıklıkla göreceğimiz FIFA 23, cinsiyetçi yaklaşımları epey kırmışa benziyor.

Fifa 23 to add women's club football for first time | Games | The Guardian

Önemli Anlarda Kontrolü Alma

Kariyer modu ve menajer modu gibi seçeneklerde uzun yıllar maç yapmak durumunda kalan oyuncular kimi maçları simülasyon moduyla geçmeyi tercih edebiliyor. FIFA 23 önemli anlarda kontrolü alma özelliği ile, tabii ki oyuncunun ayarlardan izin vermesi durumunda simülasyon ile oynanan maçın önemli anlarında durarak sizi aktif ediyor ve böylece maçın kilit anlarını kader veya şanstan ziyade sizin yeteneklerinize bırakıyor. Hem savunmada hem de hücumda kontrolün eline alınabildiğini belirterek, özellikle kaçan goller için “keşke ben oynasaydım” dememeniz için tasarlanan bu özellik sayesinde, oyuncuların kaybedilen maçlar için bahanesi epey azalacak gibi görünüyor.

Yeni Oyuncu Özellikleri

En önemli oyuncu özelliği kariyer modu için geldiği söylenebilir. Tek bir oyuncuyu oluşturarak kendi futbol kariyerinizi yaşamanıza imkan veren FIFA 23 kişilik özellikleri aktif hale getirilmiş. Oyun içerisindeki kararlarınız ve tutumlarınız doğrultusunda güncellenen kişilik özellikleri, maçlar haricinde diğer oyuncular ve yönetimle yaptığınız görüşmelere göre de şekillenebiliyor. Elbette fiziksel ve teknik diğer özellikleri de etkileyebilen kişilik özellikleri oyunculara oldukça gerçekçi bir deneyim sunuyor.

FIFA 23 career mode guide: new teams and features | PCGamesN

Bir diğer yeni özellik ise oyuncuların koşu özellikleriyle ilgili olarak geliştirilmiş. Kontrollü koşu yeteneği, mesafeli koşu yeteneği ve patlayıcı koşu yeteneği özellikleri oyuncu tiplerine göre sınıflandırılmış ve oyuncunun koşu özelliğini doğrudan etkilemektedir. Patlayıcı koşu özelliğine sahip oyuncular birden çok ivmeli bir şekilde hızlanabilmekteyken, kontrollü özelliğe sahip koşucular aynı tempoda koşabiliyor. Mesafeli koşucular ise çok hızlı olmamakla birlikte, sahip oldukları koşu hızını uzun süre koruyabiliyorlar.

Oyuna yeni eklenen özelliklerden birisi de sert şut seçeneğidir. Daha riskli fakat daha jeneriklik goller atmaya imkan veren sert şut özelliğini kullandığınızda, kamera açısı oyuncuya odaklanarak çekeceğiniz jeneriklik şut için özel hale geliyor. Ayrıca önceki serilerde bulunan FIFA 23 Ultimate Team seçeneğinin de devam ettiğini belirtmek gerekir. FIFA 23 kariyer moduna eklenen etkileyici bir özellik de gerçek bir oyuncunun yerine geçmek ya da gerçek bir teknik direktörün yerine geçmektir. Oyunda Mbappe’nin yerine geçerek Real Madrid’e transfer olabilir ya da Jose Mourinho’nun yerine geçerek yeniden Chelsea’nin yönetimini alabilirsiniz.

FIFA 23 Sistem Gereksinimleri

Son FIFA oyunu olan FIFA 23 oynayabilmek için minimum sistem gereksinimleri ve önerilen sistem gereksinimlerini paylaşalım. Oyuncular bilir ki, FIFA 23 minimum sistem gereksinimleri oyunun yüklenebilmesi ve açılabilmesi için gereken asgari şartları ifade ederken, FIFA 23 önerilen sistem gereksinimleri ise oyunda en iyi performansın alınmasını sağlar. Her iki kategori için de 100 GB hard disk alanı gerektiği ve işletim sisteminin Windows 10 64 bit olduğunu belirterek başlayalım.

FIFA 23 Minimum Sistem Gereksinimleri

– 8 GB Ram

– AMD Radeon RS 750 Ekran Kartı ya da NVIDIA GeForce GTS 1050 Ti Ekran kartı

– İşlemci olarak İntel Core i5 ya da Amd Ryzen 5 1600

FIFA 23 Önerilen Sistem Gereksinimleri

– 12 GB Ram

– AMD Radeon RX 5600 XT ekran kartı ya da NVIDIA GeForce GTX 1660

– İşlemci olarak ise İntel i7 veya dengi AMD Ryzen 7 2700x

 

Max Payne 4 ne zaman çıkacak yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Yorum Yap