1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Instagram Kapanan Hesabın Kullanıcı Adı Alınır mı?

Instagram Kapanan Hesabın Kullanıcı Adı Alınır mı?
+ - 0

Sosyal medya dendiğinde akla ilk gelen isim olan Instagram, kullanıcıların güvenliği için birçok tedbir almıştır. Kullanıcı adı almak ise bu tedbirlerin başında gelmektedir. Instagram kapanan hesabın kullanıcı adı alınır mı sorusunun cevabını detaylıca açıklayacağız.

Instagram’da yeni bir profil açtığınız zaman daha önce kullanılmamış veya şu an kullanılmayan benzersiz bir kullanıcı adı kullanmanız gerekmektedir. Eğer oluşturduğunuz hesabı Instagram’dan silerseniz sadece arama kısmında gözükmeyecektir. Sanılanın aksine kullanıcı adı hala kullanımda kalacaktır. Çünkü Instagram verilerin korunması ve gizliliği kapsamında almış olduğu bazı kararlar vardır.

Instagram Kullanıcı Adı

Silinmiş olan hesapların isimleri dahil olmak üzere birkaç bilgiyi ileride yaşaması muhtemel sorunları gidermek adına kayıtlarda tutar. Yani hesap silinmiş olsa bile bu kullanıcının adı başka birisi tarafından kullanılamaz. Eğer bu kullanıcı adını almaya çalışırsanız “Bu kullanıcı adını alamazsınız” yazan bir hata ile karşılaşırsınız. Bu hatanın nedeni kullanıcı adının henüz boşa çıkmamasındandır.

Silinen hesabın adı arama kısmında gözükmediği için kullanıcılar genellikle almak istediği kullanıcı adı boşta ama alamıyorum diye yakınmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için yapmanız gereken şey, hesabınızı silmeden önce o hesabın kullanıcı adını başka bir isim ile değiştirmenizdir. Çünkü hesap kapatılırken en son seçtiğiniz kullanıcı adı ile kapanmaktadır. Bu sayede öncesinde kullanmakta olduğunuz kullanıcı adı ile yeni hesap açabilirsiniz.

Hesaplar eğer şikâyet veya kural ihlali yüzünden kapatılmamış ise o hesabın kullanıcı adı bir süre sonra boşa çıkacaktır. Bu süreç ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Eğer hesap Instagram tarafından kapatılmış ise bu hesabın isminde yeni bir hesap açmak çok zor olabilir.

Gelen yeni güncellemeler ile yanlışlıkla sildiğiniz de geri alma şanısınız olduğu gibi o hesabın kullanıcı adını almanıza hak tanıyan yenilikler gelmiş bulunmaktadır. Bu durumu yaşayanların sayısı artan kullanıcı sayısı ile aynı oranda arttığı için Instagram kullanıcı adı alma politikasında ciddi yenilikler yaptığını görüyoruz.

Eğer hala Instagram kapanan hesabınızın kullanıcı adı alınır mı sorusunun cevapları işinize yaramadıysa sizlere son bir tavsiyemiz olacak. Kapattığınız hesabın kullanıcı adınıza ekleme yaparak yeni hesap açmanız olacaktır. Kullanıcı adınızın Instagram olduğunu varsayarsak Instagramm veya Instagram123 gibi eklemeler ise eski isminize benzer yenilikçi bir kullanıcı adına sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap