1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kredi neden onaylanmaz? 2022 Güncel

Tüm belgeleri hazırlayıp bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz ve krediniz onaylanmadı mı? Buyurun içeri...

Kredi neden onaylanmaz? 2022 Güncel
Kredi neden onaylanmaz? 2022 Güncel
+ - 0

Son zamanlarda kredi neden onaylanmaz soruları çok sık gelmeye başladı. Kredi onaylanmama nedenleri geniş bir alanı kapsıyor. Peki, kredi onaylanmama sebepleri nelerdir? Şimdi ayrıntılara geçelim.

Önerilen Yazı
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir – 2022

Bankalar kredi verirken, geri ödemeyi düzenli yapabilecek kişileri ve bankalarla sorun yaşamamış kişileri tercih ederler. Kredi başvurusu yapmak için gerekli belgeler nelerdir? Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Geliri  resmi şekilde belgelemek gereklidir. En az 6 ay 1 yıllık SGK’lı olmak gereklidir. Bu şartlar kredi başvurusu için yeterli olup kredinin kesin onaylanacağını ifade etmez.

Bankalarda kredi neden onaylanmaz, ne yapmalıyım diyenlere öncelikle neden kredi alamadıklarına bakmalarını ve ona göre davranmalarını tavsiye ederiz.

Kredi kartı alamıyorum ne yapmalıyım diyenlerin de kredi kartı başvurularının neden reddedildiğini bankadan öğrenmeleri gerekir. Eksik bir belge varsa tamamlamalarını  tavsiye ederiz. Bazen bir kredi kartı başvurusunu bir banka onaylamazken başka bir banka onaylayabilmektedir.

Kredi Neden Onaylanmaz Videolu Anlatım

Kredi Kayıt Bürosu Skoru Düşük Olması (KKB skoru)

Kredi Kayıt Bürosu Skoru Düşük Olması
Kredi Kayıt Bürosu Skoru Düşük Olması

Kredi kayıt bürosunun tuttuğu bilgiler kredi almakta önemli bir etken oluşturmaktadır. Kredi kayıt bürosunda tüm bankalar ile olan kredi ilişkilerinizin bilgisi bulunmaktadır. Daha önceden kredi kullandıysanız ödemeleri düzenli yapıp yapmadığınız. Kredi kartınızın borçlarını zamanında ödeyip ödemediğiniz. Ayrıca çek kullanıyorsanız zamanında ödeme yaptınız mı . Kredilerle ilgili düzenli ödeme yaptıysanız bunlar sizin için artı puan anlamına gelir.

Kara Liste

Kara Liste
Kara Liste

Halk arasındaki tabiri kara liste olan durumdur. Önceki kredinizi 90 gün geciktirirseniz yasal takip başlar. Yasal takibe girmiş bir krediniz varsa adınız kara listeye girmiş demektir. Bu durumda iseniz kredi için bankaya başvurduğunuzda krediniz onaylanmaz.

Gelir Yetersizliği

Kredi neden onaylanmaz konusunda gelir yetersizliği önemli bir yere sahip. Kredi başvurusunda bulunmadan önce gelir ve giderinizi iyi incelemelisiniz. Gelirinize uygun ve  ödeyebileceğiniz miktarda krediye başvuruda bulunmalısınız. Gelirinizi aşan miktarda bir krediye başvurursanız reddedilir. Belgelediğiniz tüm geliri başvuru sırasında bankaya sunmalı ve gelirinize uygun miktarda kredi talep etmelisiniz.

Aynı Anda Başvuru

Kredi almak istiyorsanız aynı anda bir kaç bankaya başvuru kesinlikle yapmamalısınız. Bankalar bir kaç bankaya birden kredi başvurusu yaptığınızı görürler ve bu kredinizin onaylanmamasına neden olur. Başka bankalarda sonuçlanmamış kredi başvurunuzun olması bankalar için olumlu bir durum olmaz.

KKB Kaydı Olmaması ( Kredi Kayı Bürosu Kaydı)

Daha önceden bankalarla hiç kredi ilişkinizin olmamasının olumlu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bankalarla hiç kredi ilişkisi olmayan bir kişi kredi talebinde bulunduğunda bankalar için bir belirsizlik oluşturur ve kredi talebi reddedilebilir. Daha önceden hiç kredi kullanmadıysanız ilk başta düşük limitli bir kredi kartı talebinde bulunmalı ve ödemeleri düzenli yapmalısınız.

Yanlış ve Eksik Başvuru

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda belgeleri eksiksiz doldurmaya dikkat etmeli ve istenen tüm belgeleri tam vermelisiniz. Bazı durumlarda kredi başvurusu yapıldığında eksik belge olursa başvuru reddedilebilir. Bu eksik belgeleri tamamlayıp tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamamak için en başında titiz davranmalı eksiksiz belge ile kredi başvurusunda bulunmalısınız.

Kredi Başvurusu Onaylanmazsa Ne Yapılır?

Tüm bankaların kriterleri ve kredi politikaları birbirinden farklı olabilir. Bir banka için kredi notu yetersiz görünürken başka bir banka notun uygun olduğunu düşünebilir. Bazen bankalar kredilerde kampanyalar yaparlar ve o dönemde kredi verirken daha esnek olabilirler. Bu durumda kampanyaları takip etmek doğru olacaktır. Bir bankaya kredi talebinde bulunduğunuzda kredi rakamının gelirinize uygun olmadığı söylenirse. Başka bankaya kredi talebinde bulunduğunuzda kredi miktarını düşürerek kredi talebinde bulunmalısınız. Bu sayede kredi neden onaylanmaz sorusunu tüm ayrıntılarıyla cevaplamış olduk.

İlginizi Çekebilir: Kredi Sicili Nasıl Temizlenir – 2022

Yorum Yap