1. Ana Sayfa
  2. Genel

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir – 2022

Kredi sicili nasıl temizlenir, bankalardan kredi nasıl çekilir? Kredi sicili temizleme ve çok daha fazlası! İşte tüm detaylar...

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir – 2022
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir
+ - 0

Kredi sicili nasıl temizlenir yazımızla karşınızdayız. Bankaya olan kredi borçlarınızın gecikmeye uğraması kredi sicilinizi olumsuz etkiler. Kredi aldığınız zaman en çok dikkat etmeniz gereken konu taksitleri zamanında ödemek olmalıdır.

Peki, Kredi sicili nasıl düzelir? İşte tüm detaylar…

Kötü Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kötü Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?
Kötü Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi başvurusu yapmadan önce en çok dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kredi sicilinizi bozmamak olmalıdır. Kredi başvurusunda bulunurken kredi miktarını doğru belirlemek çok önemlidir. Kredi miktarı doğru belirlenirse ihtiyaç giderilmiş olur ve ayrıca vade ve taksit miktarı da kolay ödeyebileceğiniz miktarda olmalıdır. Taksit miktarı kolay ödeyebileceğiniz tutarda olmazsa gecikmeye düşebilir ve kredi sicilinizin bozulmasına neden olabilir.

Kredi Notu Hesapla

Kredi Notu ile Kredi Sicili Farkları

Kredi Notu ile Kredi Sicili Farkları
Kredi Notu ile Kredi Sicili Farkları

Kredi sicili nasıl temizlenir diye soranlar kredi notuyla karıştırabiliyor. Kredi sicili, bankalar ile olan tüm ilişkileri yansıtan bir rapordur. Kredi sicil raporunda banka ile olan tüm kredileriniz, kredi limitleriniz, kredili mevduat hesabı limitleriniz ve kredi kartı limitleriniz bulunmaktadır. Ayrıca kredi sicilinizde mevcut kredi limitlerinizi ne kadar kullandığınız, kredi kartı ve kredi borçlarınızı ödeme aralığınız, gecikmeye düştünüz mü bunların hepsi görülmektedir. Kısacası kredi sicilinde kredi notuna göre daha detaylı bir rapor yer almaktadır.

Kredi notu nedir?

Kredi notu nedir?
Kredi notu nedir?

90 gün boyunca kredi taksitini ödememiş ve banka tarafından yasal takip sürecine sevkedilmişseniz kredi notunuz düşük olur. Kredi sicilinde kara listeye girmek denilen durumda kredi notu düşük olmaktadır. Kredi notunun düşük olmasından sakınmak için öncelikle kredi borçlanması yapmadan kredi taksitlerini ödeyebileceğiniz rakamda tutmalısınız. Kredi alındıktan sonraki aşamada  bankayla olan ilişkiyi sıkı tutmalısınız  . Tüm yapılandırmalardan yaralanmalı. Eğer tüm borcu ödeyemiyorsanız en erken tarihli kredi borç taksiti ödenmelidir. Kredi kartı borcunuz varsa ekstrenin asgari ödeme kısmını ödeyerek gecikmeden kurtulmalısınız.

Önerilen Yazı
Whatsapp Anket Özelliği 2022

Banka sicilinizin geçmişi olumsuzsa 5 yıl boyunca kredi siciliniz silinmez. Bu dönemde bankalarla yeni yasal takip süreçleri yaşamamaya dikkat edilmelidir. Bu süreçte mevcut borçlar zamanında ödenmeli ve kredi notu yükseltilmeye çalışılmalıdır. Kredi notunu yükseltmek için kredi taksitini bir kaç ay düzenli ödeme yapmak  kredi notunu  yükselmeye başlar.

Kredi Sicilini Temizleme

Kredi Sicilini Temizleme
Kredi Sicilini Temizleme

Kredi borçlarından kurtulmak için yapılması gereken ilk şey bankaların uygun yapılandırma seçeneklerini değerlendirmek gelebilir. Borç transferi ve finansman kredileri kullanabileceğiniz diğer banka ürünleridir.

Kredi sicilinin bozulmasıyla birlikte kredi çekmeniz  zorlaşır. 90 günlük süreyi ve 90 gün sonrası süreyi banka avukatları ile bu süreci faydalı kullanın. Borcunuzu taksit taksit düşünün. İlk önce ödemeniz gereken borcu ödeyin ve gecikmeden kendinizi çıkarın. Birinci taksit 50 gün gecikmede ise ikinci taksit 20 gün gecikmede ise öncelikle 50 gün gecikmede olan taksit ödenmelidir. Taksit gecikmesi 90 güne yaklaştığından dolayı siciliniz için tehlike oluşturmaktadır. Borcun tamamını değil de taksit taksit düşünürseniz ödemenizde kolay olacaktır.

Kredi siciliniz bozulduysa tüm borçlarınızı ödedikten sonra 5 yıl dolunca sicildeki kaydınız düzelir. Fakat bankalar kendi kayıtlarını tuttukları için geçmiş kredi sorununuzu görmektedirler. Yeni kredi başvurusu yaptığınızda bankalar  bu eski kayıtlarınız görüp başvurunuzu onaylamayabilirler.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? (Videolu Anlatım)

Kredi sicilini etkileyen pek çok faktör mevcut. Özellikle kredi notunu düzeltmek ve yükseltmek için bu noktalara mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Aşağıdaki video bu konuda sizlere yardımcı olabilir.

Böylece Kredi sicili nasıl temizlenir sorusunu detaylı bir şekilde cevaplamış olduk. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yap