1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır? (2022 Güncel)

İnternet alışverişlerinin vazgeçilmezi haline gelen sanal kart nedir, ne işe yarar?

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır? (2022 Güncel)
Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?
+ - 0

Son zamanlarda internetten alışveriş yapmak isteyenler tarafından sanal kart nedir sorusu çok sık gelmeye başladı. Günümüzde internetten alışveriş yapmak şüphesiz yaygınlaştı. İnternetten alışveriş yaparken de kredi kartı bilgilerinizi vermek istemediğiniz durumlarda sanal kart ile alışveriş yapabilirsiniz. Sanal kart, limitini sizin belirlediğiniz ve sadece internetten alışveriş yaparken kullanabildiğiniz bir kredi kartıdır.

Sanal kartı kredi kartınızın olduğu bankadan alabilirsiniz. Bir bankadan kredi kartınız varsa ve internette alış veriş yaparken kredi kartınızı güvenli olmadığı için kullanmak istemiyorsanız sanal kart doğru tercih olabilir.

Sanal kart nasıl oluşturulur?

Sanal kart nasıl oluşturulur?
Sanal kart nasıl oluşturulur?

Sanal kart nedir sorusunun yanında nasıl oluşturulacağı da merak konusu haline geldi. Sanal kart oluşturmak için internet bankacılığı, şubeden veya telefon bankacılığından başvurabilirsiniz. Çalıştığınız bankadan kredi kartınız varsa bu kartın limitini kullanarak sanal kartı internette değerlendirebilirsiniz. Sanal kartınıza internetten kullanırken yapacağınız alışveriş tutarı kadar limit tanımlayabiliyorsunuz. İnternetteki işlemlerde sanal kartı kullanarak kredi kartı bilgilerinizi paylaşmamış olursunuz. Sanal karttaki limiti siz belirlediğiniz için  sizin istediğinizden fazla parayı kartınızdan  çekemezler.

Sanal kartta elinizde herhangi bir kart olmuyor. Bazı bankalar isteyen müşterilerine temsili bir sanal kart göndermektedirler.

Sanal kart limiti nedir?

Sanal kart limiti nedir?
Sanal kart limiti nedir?

Sanal kartın limitini kendiniz belirlersiniz. Sanal kartı ilk aldığınızda sıfır limitli bir kart alıyorsunuz. Daha sonrasında alışveriş yaparken kart limitini kendiniz belirliyorsunuz. Yaptığınız alışveriş tutarı kadar limit belirleyebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz bu  limit asıl kartınızın limiti  kullanarak yapılmaktadır. Yapılan alışverişin ödemesi de asıl kartın ödeme tarihinde yapılmaktadır.

Sanal kart nerelerde kullanılır?

Sanal kart internetten yapılan alışverişlerde kullanılan bir karttır.  Markette yaptığınız alışverişte veya somut olarak yaptığınız bir alışverişte sanal kartı kullanamazsınız. Sanal kart sadece internetten yapılan alşverişlerde geçerli olan bir kredi kartıdır. Sanal kart limitini kendiniz belirlediğiniz için daha güvenle harcama yapabileceğiniz bir karttır.

Sanal kartın avantajları

Sanal kartın avantajları nelerdir denildiğinde öncelikle kartın ilk başvurulduğunda limitsiz olmasıdır. Kartın limitini siz belirleyebilirsiniz. İsterseniz alışveriş yaparken yaptığınız tutar kadar limit belirler ve harcama yapabilirsiniz. Başka bir zaman harcama yapmak istediğinizde tekrar limit belirleyebilirsiniz. Sanal kartın limitinin belirlemesi size ait olduğundan, kartın limitini harcama kadar belirlerseniz kartınızdan daha fazla para çekemezler. Güvenli olmadığını düşündüğünüz sitelerde sanal kart kullanarak  yapılan harcamalarda, kredi kartı bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçmemiş olur. Sanal kartın hesap kesim tarihi ana kartın hesap kesim tarihi ile aynı tarihtir.

Sanal kart ile taksit yapılır mı?

Sanal kartınız ile taksit yapabilirsiniz. Pek çok internet sitesinde yapılan alışverişlerde taksit imkanı sunulmakta olup sizde sanal kartınız ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal kartın yıllık ücreti var mı?

Sanal karta  yıllık ücret ödemenize gerek olmadan güvenle kullanabilirsiniz. Sanal kart ile yapılan alışverişlerde özel indirimler, bonus ve puan kampanyalarından da faydalanabilirsiniz. Bu sayede sanal kart nedir sorusuna ayrıntılı bir şekilde değinmiş olduk.

İlginizi Çekebilir: Kredi Sicili Nasıl Temizlenir – 2022

Yorum Yap