1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Spotify Üye Sayısı Oldukça Yükseldi ve Rekor Kırıldı!


+ - 0

Günümüzde şarkı / müzik deyince akıllara ilk olarak Spotify gelmekte. Son yıllarda oldukça fazla ismi anılan platformun üye sayısı da anılmaya başlayacak gibi. Dijital müzik platformunun üye sayısı belli oldu. Onca eleştirilere rağmen Spotify Üye Sayısı Oldukça Yükseldi ve Rekor Kırıldı!

Spotify Üye Sayısı Oldukça Yükseldi ve Rekor Kırıldı!

spotify üye sayısı

Eskiden evde ve sokakta müzik dinlemek için MP3 çalara ihtiyaç duyardık. Günümüzde ise telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin çoğalması ile birlikte Spotify platformundan dijital olarak şarkı dinleyebilmekteyiz. Platform, dünyaca popüler olmasına rağmen geçtiğimiz sene bazı nedenlerden dolayı oldukça eleştiri almıştı. Lakin bu eleştiri ve tartışmalar Spotify’ın büyümesine ve dolaylı olarak üye sayısının artmasına engel olamadı.

Platformun eleştirilme ve itibarsızlaştırılma nedenine gelecek olursak; geçtiğimiz yıl şanlı komedyen Joe Rogan, kişisel hesabından COVID ile ilgili doğru olmayan bilgilerin yer aldığı podcast paylaşımı yapmış olması olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenden ötürü Spotify, sosyal medyada “üyeliğini iptal et ve Spotify’ı sil” gibi zedeleyici kampanyalara maruz kaldı. Bu olaydan sonra dünyaca ünlü sanatçı Neil Young, yanlış bilgi yayan Joe Rogan’ın şarkılarını platformdan kaldırılmasını istemeye yönelik yazı yayınladı. Ardından Spotify, Joe Rogan’ın yanında olarak, Neil Young’ın şarkılarını platformdan kaldırmaya başladı. Günün sonunda yaşanmış tüm bu tartışmalara ve zedeleyici kampanyalara rağmen ayakta duran Spotify’ın üye sayısı artmaya devam etti.

Spotify son yaptığı açıklamaya göre: ücretli abone / üye sayısı 2 milyon artarak 183 milyona ulaştığını belirtti. Aynı zamanda aylık aktif üye sayısı, geçen yılın istatistiklerine göre 406 milyondan %19 artışla 422 milyona ulaştı. Uzun lafın kısası tüm eleştirilere ve kampanyalara rağmen dev müzik platformun ücretli abone sayısı artmaya devam etti ve oldukça yükseldi.

Ayrıca platform, ücretli abone sayısının bu dilimde 184 milyona yükselmesini beklemekte idi. Lakin platform saldırı nedeniyle Rusya’dan çekildiği için bu beklenti gerçekleşemedi. Şirketin konu ile alakalı yaptığı açıklama şu şekilde:

“Rusya’dan çıkışımızın etkisi hariç, abone büyümesi beklentileri aştı.”

Platform, geçtiğimiz sürede toplam 131 milyon € kârı kasasına koydu. Ayrıca şirketin bir sonraki hedefi yılın sonuna kadar toplam 187 milyon ücretli üye, aylık ise 428 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı beklemekte.

Spotify’ın hızlı yükselişindeki en önemli faktör sizce nedir? Tüm bu görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap