1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Ukrayna Askerlerinin Facebook Hesapları Çalındı! Neden Çalındı?

Ukrayna Askerlerinin Facebook Hesapları Çalındı! Neden Çalındı?
+ - 0

Dev platform, Ukrayna askerlerinin facebook hesaplarının ele geçirildiğini duyurdu. Habere göre hackerlar, bu hesapları silah bırakma uyarısı yapmak için çalmış.

Facebook’un evi Meta’nın yapmış olduğu açıklamaya göre, hack işlemleri Rusya ve Belarus merkezli olduğu öğrenildi. Facebook, saldırıyı yapanların hedefi Ukrayna devleti askerleri olduğunu açıklayıp, birliğe silah bırakma çağrısı yaptığını belirtti.

Önerilen Yazı
Facebook Hesapları Neden Kapanıyor? Açıklama Yapıldı

Şirketin üç aylık siber güvenlik raporunda Rusya ve Belarus merkezli olduğu anlaşılan hackerların, sosyal medya operasyonu yaptıkları meydana çıktı. Aynı zamanda; Rusya’nın yalnızca silah top tüfekle değil, sanal mecralardan da saldırı yaptığı öğrenildi.

Ukrayna Askerlerinin Facebook Hesapları Çalınıyor

Meta’nın son raporunda Belarus ile bağlantılı olduğu bilinen Ghostwriter birliğine gönderme de bulundu. Ukrayna ordusuna saldırma gayretini çözen Facebook, kullanıcıları e-posta yoluyla hedeflediğini söyledi.

Dev şirketin yaptığı bildiriye göre hacker çetesi, yüzlerce Ukrayna askeri çalışanın Facebook hesaplarını çalmaya çalıştı. Bazı saldırılarda ise Ukraynalı askerlerden geliyormuş gibi şantaj yapılıp “orduyu teslim olmaya çağıran” Gönderiler paylaşıldı.

Ardından Meta, söz konusu gönderiler hakkında şunları söyledi:

“Aralık 2020’de kaldırdığımız ve Rus İnternet Araştırma Ajansı’nın (IRA) geçmişteki faaliyetleriyle bağlantılı olduğunu gördüğümüz kişilerin geri dönme girişimini tespit ettik ve Facebook’ta olmalarını engelledik.”

Aynı zamanda dev şirket, yine Rusya merkezli olduğu belirlenen ve Ukrayna’daki üyeleri nefret söylemi veya zorbalık benzeri yalanlarla spam atan 200 hesaplı gruba da el attığını duyurdu. Son olarak şirket, ellerindeki güvenlik raporu sayesinde Ukrayna savaşı üzerinden kullanıcıları dolandıran, sitelerine yalan ile hit çeken binlerce kullanıcıyı, sayfayı ve grubu kapattığını açıkladı.

Sizler Ukrayna askerlerinin kapatılan hesapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Yorum Yap