1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Windows Fare İmleci Nasıl Değiştirilir?


+ - 0

Windows’un varsayılan fare imleçlerinden sıkılmadınız mı? İnternetten indirebileceğiniz birbirinden farklı, oyunlardan esinlenmiş veya sade küçük ve büyük fare imleçleri bulunmakta. Bizde sizler için Windows 11, Windows 10 fare imleci değiştirme işlemini anlattık.

fare imleci değiştirme

Windows’un varsayılan imleçleri “C:\Windows\Cursors” konumundadır. Buradaki varsayılan tüm imleçlere göz atabilirsiniz. Lakin hiçbirini beğenmediyseniz ve gelişmiş modern bir fare imleci arıyorsanız, yeni bir fare imleci indirmenin zamanı gelmiş demektir. Durum böyle olursa indirdiğiniz fare imleç setini “C:\Windows\Cursors” yoluna çıkarmalısınız.

Bu arada fare imlecini nereden bulabilirim? Diyorsanız En iyi ücretsiz fare imleçleri indir yazımıza göz atabilirsiniz.

Windows 11 ve 10 fare imleci değiştirme

İmlecinizi indirdiğiniz fare imleci veya varsayılan imleçler ile değiştirmek için fare ayarlarına ulaşmanız gerek. Öncelikle görev çubuğunda bulunan Ara butonuna basın ve arama yerine fare ayarları yazın. Daha sonra çıkan sonuçların başında olan Fare ayarlarına basıyoruz ve açıyoruz.

Bu işlem sizi Windows Ayarları kategorisinde bulunan fare ayarlarına götürür. Buraya ulaştıysanız hemen aşağıda bulunan “Ek Fare Seçenekleri” bağlantısına tıklayın. Windows 11 kullanıyorsanız ise yine aynı şekilde aşağıda bulunan “Ek Fare Ayarları” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Ardından karşımıza aşağıdaki fotoğraf da görmüş olduğunuz pencere açılıyor. Üstte bulunan sekmelerden “İşaretçiler” kısmına tıklıyoruz. Son olarak karşımıza yıllardır sürekli gördüğümüz varsayılan fare imleçleri çıkıyor.

Bu kısımda windowsunuz da bulunan tüm varsayılan imleçleri görüntülemek için Düzen kutucuğuna basıyoruz. Bastıktan sonra karşımıza 13 adet farklı farklı imleç setleri çıkıyor.

Ayrıca alt kısımda bulunan “İşaretçinin gölgesini etkinleştir” kutucuğuna basıp imlecinize gölge ekleyebilirsiniz. Bunun için kutucuğu işaretleyip, uygula ve tamam demeniz yeterli olacaktır.

Fare imlecini özelleştirme

Eğer bilgisayarda bulunan imleçlerden hiçbirini beğenmediyseniz, özel olarak indirmiş olduğunuz fare imlecini buraya yükleyebilirsiniz. Bunun için az önce göstermiş olduğumuz fare ayarlarında bulunan işaretçiler kısmına gelin. Daha sonra değiştirmek istediğiniz düzene tıklayıp Gözat’a basın.

Buton, sizi windows imleçlerinin bulunduğu “C:\Windows\Cursors” klasörüne atacaktır. Listede zevkinize en uygun imleci bulana kadar aşağı inin. Lakin eğer internetten özel olarak indirdiğiniz fare imleci varsa, imlecin bulunduğu klasöre erişmeniz gerekmektedir. İstediğiniz imleci seçtikten sonra “Aç” butonuna basın. Fare imleci değiştirme işleminin tamamlanmasına çok az kaldı!

“Aç” butonuna bastığımız anda değiştirmek istediğimiz imlecin yerini seçtiğimi imleç alıyor. Ancak unutmayın ki değişikliklerin kaydedilmesi için sırasıyla “Uygula” ve “Tamam” butonuna basmanız gerekmekte. Böylelikle fare imleci değiştirme işlemi tamamlanmış oluyor.

NOT: Ben burada varsayılan imleçlerden birini seçtim. Siz indirdiğiniz imlecin klasörünü bulup aynı şekilde yapabilirsiniz. Aynı zamanda silmek istediğiniz imleci seçip yukarıda bulunan Sil butonuna basarak silebilirsiniz.

Umarım sizde fare imleci nasıl değiştirilir? Sorusuna yanıt bulmuşsunuzdur. Peki ya siz hangi fare imlecini kullanıyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Yorum Yap